JAK NOSIĆ GLANY?

Glany to buty specyficzne. Z jednej strony niesamowicie uniwersalne, nadające się do noszenia latem i zimą, lubiane przez ludzi w bardzo różnym wieku. Z drugiej strony jest w nich coś z legendy. Przez lata były ulubionym obuwiem subkultur i miłośników dobrej muzyki – rockowej, punkowej, metalowej. Jak nosić glany, by nadawały mocnego akcentu stylowi danej osoby?

GLANY – BUTY MIŁOŚNIKÓW MUZYKI

Bez wątpienia glany idealnie pasują osobom, które chcą, aby ich wizerunek miał wyraźny sznyt muzycznych klimatów. Modele średnie i wysokie, od sześciu i ośmiu dziurek w górę, wspaniale pasują do stylu miłośników wspomnianych już gatunków. Czasem dodatkowo łączone są z kolorowymi sznurówkami (bywa, że różnymi dla każdego buta), a część osób dodatkowo wkłada nogawki bezpośrednio do glanów (zwłaszcza nowych, zanim krawędzie butów się roznoszą) lub zawija nogawki tak, aby bardziej eksponować glany.

Glany JASNE ZIELONE

Glany męskie zazwyczaj wybierane są w kolorach czarnym lub bordowym, choć nieraz widać także zielone.

Z kolei w przypadku glanów dziewczęcych i kobiecych panuje pełna dowolność – spotyka się różne barwy, a czasami nawet glany pokryte różnymi wzorkami. Wybór jest spory i w przypadku Pań często bardzo ciekawie się to komponuje z resztą odzieży, czy będą to standardowe jeansy, czy na przykład nawiązujące do punk rocka kraciaste spodnie.

Glany flaga Wielkiej Brytanii

Warto też wspomnieć o miłośnikach gotyku, którzy często wybierają najwyższe modele glanów, w których wykorzystano bardzo charakterystyczne klamry – idealnie pasujące do „mrocznego” image’u.

NISKIE GLANY RÓWNIE POPULARNE

Obok standardowych zgodnych z ogólnym wyobrażeniem, glanów wysokich i średnich, często widać też ludzi noszących ich niskie odpowiedniki. Świetnie sprawdzają się w cieplejsze pory roku. I choć w koncertowym pogo niekoniecznie sprawdzą się tak znakomicie, jak ich wyższe „rodzeństwo”, to nadal są to buty warte uwagi i nadające się do noszenia przez kilka sezonów.

Glany 3 dziurki

Niskie glany w przypadku stylu męskiego doskonale pasują do spodni, których nogawki kończą się nieco powyżej samych butów, nie opadając na nie – i to niezależnie od tego, czy będą to spodnie standardowe, czy też rurki. Co jednak ciekawe, do takich niższych glanów całkiem ciekawie pasuje noszenie… kaszkietu. Choć nie jest to specjalnie częste połączenie, ma zdecydowanie długa tradycję. Dwie dekady temu spotykało się je w subkulturach (wtedy jeszcze przy wyższych butach), ale gdy sięgnąć jeszcze dalej, okazuje się, że kaszkiety towarzysza temu typowi butów praktycznie od początku ich historii – czyli czasów, gdy glany jeszcze nie były kojarzone z muzyką. To skojarzenie okazuje się tak mocne, że do dzisiaj większość ludzi podświadomie czuje, że połączenie takie jest dobre i po prostu pasuje.

Glany 3 dziurki CZARNE

A co w przypadku niskich glanów u Pań? Tu trzeba powiedzieć, ze w sezonie letnim wspaniale pasują do spódniczek – podobnie zresztą jak i glany wysokie. Pomimo niskiego wariantu samych butów, często wybierane z wysokimi podeszwami. Nadal mają w sobie nutę buntu, ale jednak są lżejsze od klasycznych wersji do poływy łydki.

Dodaj komentarz